Головна » Файли » Звукова культура мовлення

ЗКМ. Звуки [с] [з]
22.11.2017, 20:16

Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування (середня група)

Програмовий зміст: звукова культура:  вчити дітей виділяти перший звук у слові, називати його місце ( звук стоїть на початку слова, слово починається з цього звука). Вчити знаходити слова зі звуками с, з. Вправляти в артикуляції звука с,з. Учити утворювати дієслова в різних формах, стежити за їх правильним уживанням. Розвивати мовне дихання, фонематичний слух, силу голосу, темп мовлення; виховувати увагу, зосередженість, уміння бачити красиве в довкіллі.

Матеріал: вірші, загадки, скоромовки, предметні картинки.

Хід заняття

1.Психогімнастика.

2. Робота над чистомовкою та загадками.

 

Ас-ас-ас — прийшла зима до нас

. Са-са-са — яка кругом краса!

 Ас-ас-ас — падає сніжок на нас.

 Си-си-си — заморозили носи.

 

- Про яку пору року йтиметься сьогодні на занятті? (Про зиму )

- Я описуватиму ознаку, дію чи предмет, а ви — відуватимете мої загадки. Щоб було легше відгадувати, даю підказку: в кожній відгадці заховалось зимове слово «сніг».

 

У дворі, немов жива,

 Стоїть баба ... (снігова).

Дуже люблять малюки

Взимку гратися в ... (сніжки).

З неба падають пушинки,

Ніби зірочки, ... (сніжинки).

Детять, летять сніжинки,

Вкривають ліс і сад.

Це явище природи назвали ... (снігопад).

  1. Як ви розумієте слово «снігопад»?

       2.Коли він буває?

      3. А коли восени падає листя, як ми це називаємо? (Листопад.)

      4. Пригадай іще слова, подібні до цих.

3.Вправа «Добери слово».

  1. Білий — біліший. (Взимку зайчик білий, а сніг біліший
  2. Холодний — найхолодніший. (Взимку ранок….., вечір…, ніч… )

_         Морозніший — найморозніший. (Взимку день.. , ніч найморозніша.)

4.Вправа на розвиток мовленнєвого дихання   « Зимовий вітер »

Спокою вітер взимку не знає   Віхоли крутить, шляхи замітає

Інколи ввечері виє за тином (голосно -у-у-у, глибокий вдих через ніс, затримка дихання, сильний тривалий видих -у-у-у)

Може проситься в теплу хатину   Тільки під ранок вітер спочине

Вляжеться тихо на сніжній перині (тихенько (глибокий вдих через ніс – затримка дихання - сильний тривалий видих у-у-у))

5.Вправа на розвиток артикуляційної моторики   «Зимові розваги язика»

Ти послухай, ось яка

Сталася пригода в Язика:

Вийшов ранком на поріг,

А навколо- білий сніг,

Треба сніг повідкидати,

Швидко він узяв лопату «Лопатка»

Став язик прудким мов зайчик

Перепригнув він парканчик «Парканчик»

На конячці прокатнувся «Конячка»

І на сніжку обернувся

Бачить - гірка снігова «Гірка»

Вітер з неї повіва (с-с-с)

З гірки з’їхав на санчатах

Трішки змерз, вернувся в хату «Голочка»

Гарно, тепло у хатині

Зараз я перепочину

Самовар його чекає «Самовар»

В чашку чаю наливає

Щоб гарячий чай попити, «Чашечка»

Треба його остудити

Ой, яке смачне варення «Смачне варення»

Є й цукерочки у мене «Цукерка»

Дуже гарно Язичкові:

Він веселий і здоровий

6. Фізкультхвилинка.

Ми сніжиночки біленькі, Ми пухнасті та легенькі, Над землею літаємо,

Утоми не знаємо. (Діти промовляють слова і вільно рухаються кімнатою.)

Снігопад нас підхопив,Снігом всю дорогу вкрив.(Діти присідають одне біля одного.)

     7.Вправа на звуки с, з

Чітко скажемо слова:

Санки, ананас, сова…

Сумка, стіл, стілець, оса,

Слон, автобус, пес, коса,

Слива, ластівка, місток,

Соловей, сосна, листок.

8.    Гра «Зимові слова»

Хто більше із дітей назве зимових слів (сніжинки, санки, Сніговик, ковзани, Дід Мороз)

Зима! Зима! Усякий знає

Вона холодною буває

Летять,кружляють,як пушинки

Легкі,білесенькі ..(сніжинки)

От випав сніг.. Яка обнова!

Зима тоді така (чудова)

Міста чистенькі, білі села-

Зима тоді така…(весела).

Вона й тоді усім хороша,

Коли мете легка…(пороша)

Мороз у лід озера кута-

Зима,тоді всі кажуть,…(люта)

І особлива, і чарівна

Як королева чи …(царівна)

А вранці іній - от обнова!

Яка зима у нас…( казкова )

Насунуть хмари звідусіль

І закружляє.. (заметіль)

І не завадило б кожуха,

Така буває …( завірюха)

Синичка змерзла і голодна

Бо видалась зима …(холодна)

А блисне сонечко згори

Ото краса для…( дітвори )

На гірку всі біжать вони,

Несуть санчата й ..( ковзани )

Хоч і мороз за ніс щипає,

Дітей ніщо не зупиняє

Бо все одно зима прекрасна

Вся біла-біла, світла,…(ясна )

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і чарівна.

  9.Вправа «Назви слово»

Я називатиму слова й кидатиму вам сніжку. Якщо в цьому слові ви почуєте звук [с] — ловите сніжку, якщо ні -  відштовхуєте.

( снігур, сало, ніс, сонце, білка, вовк, сосна, диван, сміх, індик, ананас.)

     10. Підсумок заняття.

             - Про яку пору року ми розповідали на занятті? (Про зиму.)

             - Назвіть по одній ознаці цієї пори року, починаючи зі слова «зима». (Зима холодна, зима морозна і т. ін.)

Категорія: Звукова культура мовлення | Додав: irinaburluk2
Переглядів: 934 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar