Головна » Файли » Звукова культура мовлення

ЗКМ. Звук-р-.
22.11.2017, 20:31

РМІКМС. Звукова культура мовлення. Звук-р-.(старша група)

Програмовий зміст:

*звукова культура мовлення: закріплювати правильну вимову звука [р]; удосконалювати навички звуко-буквенного аналізу, збагачувати словниковий запас дітей словами із звуком [р]; стимулювати мовленнєву активність;  розвивати артикуляційний апарат, фонематичний слух, логічне мислення, пам'ять, просторову орієнтацію,  дрібну моторику рук, виховувати інтерес до рідної мови, бажання чітко і виразно говорити.  

Матеріал: індивідуальні дзеркальця, вата, предметні малюнки.

Хід заняття

1.Психогімнастика Під тихе звучання спокійної музики (у запису) діти сідають на килимок.
- Робимо так: піднімаємо долоні догори, заплющуємо очі й уявляємо сонечко – велике, яскраве, тепле – тепле. Сонце посилає нам своє проміння прямісінько в наші долоньки. Вони теплішають, теплішають, збирають у собі лагідні промінці… А тепер переносимо до обличчя  усю енергію, всю силу, що дало нам сонечко, спрямовуємо на лоб, очі, ніс, рот, вуха. (Діти роблять точковий масаж обличчя).
- Вмикаємо кнопочки на лобі, щоб краще думалося; біля носика, щоб вільніше дихалося; біля вух, щоб вони краще чули; біля очей, щоб вони краще бачили; біля рота, щоб він краще звуки вимовляв.

2. Артикуляційна гімнастика «Язик – чарівник»

- Ми всі з вами знаємо , що за допомогою органів мовлення ми можемо промовляти різні звуки.
Знаємо, що наш язик — дивовижний чарівник.
Все, що ми захочемо, зробить він охоче!
Перетвориться спочатку на малесеньку лопатку.
Гостру голочку язик вже давно робити звик.
Побажаєм, стане чашкою, зовсім це йому не важко.
День і ніч ні на хвилину не спиняється годинник.
Зробимо язичком ось так: тік-так, тік-так.
Серед лісу, на горбочку, гарні виросли грибочки,
А найкращий — боровик, з ним знайомий наш язик.
Карлсон прилетів і зранку з'їв варення цілу банку.
Він злизав його ось так. В нього пречудовий смак!
Наш язик-чарівник показав усе, що міг,
Повернувся до хатинки, час настав для відпочинку.

3.Д/г «Будиночок для звуків
- Діти, сьогодні ми з вами будемо складати будиночок для звука «р»
Подивіться, будь ласка, в дзеркало і скажіть при вимові звука «р», в якому положенні у вас губи, зуби, язичок, дзвінкий чи глухий звук, дихання тепле або холодне.

4. Гра «Чи знаєш ти ці слова?»
Мета: автоматизувати вимову звуків [р] і [р'] у словах і складах.
• У нас крижана го...(ра).
• Мукати вміє ко...(рова).
• У воротях стоїть воро...(тар.).
• У крота в землі но...(ра).
• Увечері на вулицях світять ліхта...(рі)
5.Гра «Оркестр»

Мета: автоматизувати вимову звуків [р] і [р'] у складах.
Діти стають півколом. Одна група дітей — «трубачі», друга — «скрипалі», третя — «ударники». Дорослий — «диригент». Він пропонує «музикантам» наспівати якусь знайому мелодію. «Трубачі» співають склад «Ру-ру-ру», «скрипалі»: «Рі-рі-рі», а «ударники»: «Ра-ра-ра». Після репетиції дорослий починає диригувати. Співає тільки та група, на яку він указує паличкою. Коли дорослий піднімає обидві руки, усі діти одночасно «грають»

 6.Фізкультхвилинка «Допитлива Варвара»
Мета: розслаблення м’язів шиї
Діти сидять на стільцях.
Вихователь: Жила дівчина Варвара. Вона була дуже допитлива і весь час роздивлялась навкруги. Давайте і ми подивимось ліворуч, якомога далі, потім – праворуч. Дихаємо легко. Робіть рухи головою відповідно до тексту.

А допитлива Варвара
І наліво, і направо
Роздивляється, навкруги,
Де її найкращий друг?
Дивиться Варвара вгору,
Де пташки у ранню пору,
Подивилась потім вниз,
Де мурашка тягне хмиз.
Вперед потім подивилась
Дуже Варя притомилась.

7. Гра з м’ячем «Назви дитинчат тварин і птахів»
Прошу всіх у коло встати
Починаймо у гру грати
Швидко слово добирайте,
Діток мами називайте.
У сороки- сороченя. У корови- телятко ворони-вороненя .У моржа-морженя.
У рака-раченя. У кролиці-крольченя. У рибки-рибеня.

8.Гра «Так чи ні?
Дайте відповідь мені,
Так кажу я , а чи ні.
Носить яблука їжак? (так)
В зайця голки на спині? (ні)
Розквітає в морі мак? (ні)
Рак ховається на дні? (так)
Квіти квітнуть навесні? (так)
Мешкає у річці рак? (так)
Діти в нас завжди сумні? (ні)
- Молодці, ви чудово впоралися із цим «хитрим» завданням, бо були уважні.
9. Гра «Добери слово-ознаку»

Відгадати загадки, у яких відповіді міститимуть звук [р].

Живе спокійно, не спішить,
Вона ніколи не біжить.
Під панциром без страху
Гуляє... (черепаха).
-  Черепаха яка?
Має клешні й довгі вуса.
Я і сам його боюся,
Бо щипає, мов гусак.
Ну, а звуть щупаку... (рак). - Рак який?

Між берегів текла-текла,
Мороз зміцнів — під скло лягла. (Річка)

  • Річка яка?

У річці, у ставі, у морі
Живе і не відає горя.
Дзьоба нема та дзьобає із гачків
Мушок, жучків, черв'ячків.(Рибка)

- Риба яка?
 

10.Мовне дихання. Здмухнути вату з носа, висунувши язика на нижню губу.

11. Підсумок заняття.

  • Для якого звука ми сьогодні складали будиночок?
  • Які слова ви запам'ятали з цим звуком?

 

Категорія: Звукова культура мовлення | Додав: irinaburluk2
Переглядів: 290 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar